Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o vlasy

Péče o vlasy - Jak mít krásné vlasy

 

Vlasy jsou dnes spíš chloubou a módním prvkem, účesy nás někdy šokují, zkrátka náš prapředek by se asi divil, co jsme schopni s naší „hlavou“ provést. Naše primitivní předky chránil hustý pokryv těla a vlasy na hlavě před nepříznivým počasím. Naši zarostlejší předkové se vzpřímením chlupů mohli zahřát nebo vypadat nebezpečněji.

Ostatně tento jev můžeme praktikovat i my. Kořen vlasu je umístěn ve vlasové pochvě a každá tato pochva má malý sval – arrector pili, tento sval se také jinak nazývá „vzpřimovač chlupu“, a při jeho stahu se kůže kolem chloupku vyzvedne a vznikne nám známá „husí kůže“.

Ale zpět k vlasům. Vlasy jsou pro nás tak důležité, že při vývoji v děloze je naše tělo pokryto jemnými, tenkými vlásky. Ty jsou nahrazeny před narozením tzv. primárním ochlupením (vlasy, obočí, řasy). V době puberty vzniká terciální (konečné) ochlupení (vousy, v podpaží a jiné).

Základní vlastnosti vlasů jsou určeny čtyřmi dědičnými faktory. Jsou to: hustota, struktura, tvar a barva. Jejich stav dosti závisí na dalších činitelích jako jsou – zdravotní stav, vlasová hygiena, volba šamponu a kondicioneru, používání kartáčů, hřebenů, kulmy.

Každý vlas se skládá z dříku (viditelná část) a vlasové pochvy, která obsahuje kořen (kožní papila). Mazové žlázky promašťují vlasovou pochvu. Průměrný počet vlasů se pohybuje mezi 90 000 až 100 000. Chlupy vypadávají, řasy a ochlupení v podpaždí mají životnost nejkratší ( asi 4 měsíce), vlasy naopak nejdelší (čtyři roky). To vysvětluje, proč vlasy narostou jen do určité maximální délky a proč nacházíme odumřelé vlasy na hřebenech. Zdravý člověk „vyčeše“ v průměru 50 až 100 vlasů denně. Vlas roste v několika etapách. Během první fáze rostou vlasy stejnoměrně z kořenů. Tato fáze trvá do čtyř let a následuje druhá, odpočinková fáze, během níž celkově stárnoucí vlas postupně schne a vypadává. Ve třetí etapě prázdná vlasová pochva po několik měsíců dokonale odpočívá, a pak se celý proces znovu opakuje. Stále však rostou nové vlasy, aby nahradily vypadnuté,a aktivují se odpočívající vlasové pochvy. Vlasy vyrostou v průměru o 13 mm za měsíc – více v noci než ve dne, rychleji v létě než v zimě. Zdravé vlasy jsou díky tenkému mazovému povlaku ohebné a lesklé. Maz je přirozená olejovitá látka, kterou vyměšují mazové pohárky pokožky hlavy, umístěné v blízkosti kořene každého vlasu. Udržuje vnější povrch hlavy elastický, brání odpařování vlhkosti z kůže hlavy a promašťuje samotné vlasy. Považuje se za hlavní ochranu před škodlivými bakteriemi, které by se jinak na pokožce hlavy rozmnožovaly.

Abychom si zachovali „zdravé“ vlasy, stačí udržovat pokožku hlavy čistou a jíst hodnotnou stravu. Nutno zdůraznit, že nemůžeme věřit všem reklamním trikům a známým sloganům určitých přípravků, které slibují vlasy několikrát lesklejší a zdravější. Ne každému z nás se podaří výsledného efektu dosáhnout. Někdy je účinek krátkodobý, proto se doporučuje vlasové přípravky střídat. Existují vlasová studia, která slibují vyšetření vlasů a vlasové pokožky, a poté doporučí určité vlasové přípravky, existují např. speciální šampony na vlasy a zvlášť na pokožku. Někdy je tato záležitost ovšem velkým finančním vydáním. Jak již bylo řečeno, kvalita vlasů je nám geneticky dána, a my svou životosprávou k jejich vzhledu přispíváme. Nemůžeme tedy očekávat převratné změny, které najednou a hlavně rychle naše vlasy „uzdraví“.

Pro mytí vlasů neexistují žádná pevná pravidla. Kdykoliv cítíte, že je nutné si vlasy umýt, umyjte si je. I příliš častým mytím se vlasy mohou poškodit, je proto dobré používat jemnější šampony. Jsou-li vlasy ještě mokré, vyvarujte se razantního kartáčování a česání. Vlasy osušte ručníkem vždy jemně. Dbejte, aby byl fén v dostatečné vzdálenosti od hlavy – alespoň 15 cm.

Vlasy se někdy poškodí i barvením, odbarvením , ondulací, důsledně tedy dodržujeme přiložený návod na krabičce s přípravkem. Nesmyvatelná barva může poškodit pokožku hlavy, proniknout do vlasového dříku a vytvořit tam škodlivé chemické sloučeniny. Výsledkem může být otok a zánět pokožky.

Opakované odbarvování peroxidem vodíku někdy způsobí „zdrsnění“ vlasů, vysušení, lámavost. Konečky se rozdvojují následkem nedostatku mazu a získávají tvar písmene ypsilon. Běžné je i lámání vlasů v polovině délky - to vytváří dojem vypadávání vlasů. Abychom zabránili štěpení vlasů, necháváme je pravidelně zastřihávat. Roztřepené konečky lze dočasně zhojit kondicionerem, aplikovaným pouze na ně.

Barvu našich vlasů určuje poměr dvou vlasových pigmentů – hnědočerného a rudožlutého. S přibývajícím věkem se při růstu vlasů do dříku ukládá pigmentů stále méně a vlasy šednou.

 

Lupy – šupinky mrtvé kůže z pokožky – se obvykle vyskytují u dětí a dospívajících. Proti méně intenzivním lupům vetřete do pokožky hlavy citrónovou šťávu. Nechejte působit 10 minut a pak hlavu umyjte. Tuto proceduru lze provést i s kysaným mlékem.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 7657
Měsíc: 193
Den: 2